neděle 5. října 2014

Dušené hovězí po arabsku

Cestujete rádi? Já ano. A taky ráda poznávám kuchyni jiných zemí a nechávám se jí inspirovat. Rozhodla jsem se, že se tentokrát vydám někam, kde je teplo. Přidejte se ke mně na cestě kolem kulinářského světa a pojďme spolu poznat krásu arabské kuchyně!


Kdybych chtěla popsat veškeré zvláštnosti arabské kuchyně, tak by mi asi nevystačila kapacita tohoto blogu. Nicméně, pokusím se vám přiblížit alespoň její všeobecné rysy.
Arabská kuchyně se dá rozdělit do několika skupin. Mezi ty hlavní patří kuchyně Blízkého Východu (Libanon, Jordánsko, Sýrie a Egypt), zemí Perského zálivu (Spojené Arabské Emiráty, Jemen, Omán a jiné) a zemí regionu Maghreb (Tunisko, Maroko, Alžírsko, Libye a Mauritánie). Charakteristické rysy jednotlivých kuchyní závisí na geografické poloze země, na tom, jestli je tam moře či poušť, na stupni rozvoje zemědělství a také na tom, jaké plodiny se tam převážně pěstují.
V pouštních oblastech převažují pokrmy z masa. Tam, kde mají přístup k moři, převládají na jídelníčku ryby a mořské plody. A v zemích, které se nacházejí poblíž Středozemního moře, je patrný velký vliv středomořské kuchyně.
Všeobecně je považováno, že pokrmy arabské kuchyně jsou velmi ostré. To však není tak úplně pravda. Výjimku tvoří snad jen některé pálivé omáčky, například tuniská omáčka harissa, či tradiční pokrmy jemenské kuchyně nebo kuchyní zemí Perského zálivu. V těchto zemích je již od pradávna zvykem přidávat do jídla koření, dovážené z nedaleké Indie.
Čím hlouběji pojedete na sever, tím méně pálivé bude jídlo. Tam už se tolik nepoužívá kari, černý pepř, chilli, šafrán.... Místo toho se v pokrmech začíná objevovat čersvá či sušená máta, která se přidává nejen do čajů, ale i do salátů a některých druhů polévek. Hojně se používají taktéž jiné bylinky - koriandr, petrželka, či citronová šťáva, ale i samotné citrony, čersvé nebo nakládané.
Hlavnímu chodu vždy předchází veliké množství studených či teplých předkrmů. Velmi oblíbené jsou saláty, různými způsoby upravený lilek,  malé smažené taštičky s variací náplní, nakládaná zelenina a také hummus - pomazánka z cizrny, sezamové pasty tahini, olivového oleje, citronové šťávy, česneku a koření. Ačkoliv název vyvolává jisté představy, věřte mi, že tato pomazánka chutná výborně. :)
Co se týče příloh, používá se převážně rýže, luštěniny, chlebové placky, méně často brambory, výjimečně těstoviny, to vše ale většinou s přidáním koření, či jiných přísad (zelenina, sušené ovoce).
Vepřové maso byste v arabské kuchyni hledali téměř marně. A kdo by ho taky chtěl jíst v tom vedru, že? Ale v případě, že by se přece jen našel nějaký vášnivý milovník vepřového, tak si na něm může pochutnat v Libanonu, kde převážnou část obyvatelstva tvoří křesťané. V ostatních arabských zemích se při vaření používá kuřecí, hovězí, telecí a jehněčí maso.
Dobré jídlo je také potřeba něčím zapít. Po každém jídle se proto pro lepší trávení podává čaj. Pije se z malých šálků o objemu 100 nebo i 50 ml. Může být ochucený mátou nebo šalvějí a je hodně slazený. Vedle čaje významné místo zaujímá i výborná a aromatická arabská káva. Ta se také podává v malých šálcích, často se do ní přidává kardamom či jiné koření, a narozdíl od čaje se pije neslazená.


Kdo má rád sladké, pro toho je arabská kuchyně jako stvořená. Tenké jako papír plátky těsta topící se v medu a sirupu, plné všemožných oříšků a semínek mají nezapomenutelnou chuť. K tomu je třeba přidat všemožné nákypy a sušenky. Kdo jednou ochutnal, ten ví, o čem mluvím. :)


Tak vážení, konec přednášky, doufám, že jste neusnuli a pokud ano, tak se koukejte vzbudit. Teď je totiž čas na cvičení!
Na úvod naší cesty kolem světa jsem si pro vás připravila něco celkem jednoduchého, avšak typického pro arabskou kuchyni. Je to dušené hovězí maso v červené omáčce. Taková mírně exotická obdoba guláše.

Co budete potřebovat:
hovězí maso na guláš cca 1 kg (nejlepší je kližka)
cibule 3 ks
česnek 3-4 stroužky
větší kousek zázvoru
plechovka rajčat
koření rasl el hanout 2 lžičky
kajenský pepř mletý jedna lžička
pepř černý mletý 1/3 lžičky
2 bobkové listy
špetka šafránu
3 hřebíčky
kmín mletý 1/2 lžičky
koriandr mletý 1 lžička
horká voda nebo vývar 1,5 hrnku
citronová šťáva z poloviny citronu
čerstvá petrželka 1/2 svazku
olej
sůl
menší lžička třtinového cukru

(na fotce nejsou všechny přísady)


Jak na to:
Hovězí nakrájejte na kostky o velikosti jako na klasický guláš. V hrnci rozehřejte olej a po dávkách na něm opečte maso ze všech stran. Maso vyndejte na talíř. Zmírněte plamen a do výpeku vhoďte cibuli pokrájenou na tenká čtvrtkolečka, nasekaný česnek a nastrouhaný zázvor. Vše restujte, dokud cibule nezesklovatí. Dávejte pozor, aby se nic nespálilo, jinak bude jídlo hořké. Do hrnce vraťte maso i se šťávou, kterou pustilo, přidejte všechno koření, pokrájená (nebo rozmačkaná) rajčata z plechovky, cukr, vodu. Mírně osolte (se solí to nepřehánějte, tekutina se odpaří a jídlo by mohlo být přesolené) a ochuťte citronovou šťávou. Tu také přidávejte postupně, jidlo musí být příjemně kyselé a ne vám vypálit díru do žaludku. Maso duste na mírném až slabém plameni, dokud není velmi měkké (trvá to i několik hodin). Kdyby se vám stalo, že se tekutina hodně odpaří, můžete dolít vodu nebo vývar, ale vždy jen po troškách. Asi 5 minut před koncem vaření vmíchejte posekanou petrželku, dosolte, případně dochuťte citronovou šťávou. Podávejte s rýží nebo kuskusem.


Dobrou chuť!

S ♥ Dinusska

pátek 3. října 2014

Sladký salám

Už je to dlouho, co jsem sem přidala poslední příspěvek. Nyní se ke svému blogu opět vracím a doufám, že u toho chvíli vydržím. V podstatě mě k návratu přiměla (nebo spíš popostrčila) kamarádka, která odjíždí za svým přítelem do Švýcarska, kde bude pracovat jako au pair. Poprosila mě, jestli bych ji nedala několik receptů, kterými by mohla udělat radost nejen svému příteli, ale i dětem, o která se bude starat.
Doufám tedy Pando, že na mém blogu najdeš dostatečné množství inspirace. :)
A jelikož jsi tedy chtěla primárně nějaké recepty pro děti, tak začnu něčím sladkým.

Dneska jsem si z ničeho nic vzpoměla na jednu ze sladkostí mého dětství, kterou nám mamka často dělala. Je to hrozně jednoduché, má to jen 5 ingrediencí a je to výborné. Jmenuje se to sladký salám. S klasickým salámem to nemá nic společného, takže se neděste a nečekejte žádné zvrhlosti. Název to získalo čistě jen díky podobě se salámem, však to uvidíte na fotkách.

Tak tedy, co budete potřebovat:

1 balení másla
1 plechovku slazeného zahuštěného mléka
100 g (nebo i víc) ořechů - podle mě jsou nejlepší vlašské nebo pekanové
sušenky - ty nejobyčejnější čajové sušenky (BeBe třeba), spotřebovala jsem jedno celé 240 g balení a pár sušenek z druhého
několik lžic kakaa (sypala jsem ho tam od oka, dokud nebyla hmota krásně čokoládová)



Postup:
V rendlíku pomalu, na velmi nízkém plameni rozpouštějte máslo smíchané se slazeným mlékem. Mezitím nasekejte ořechy nahrubo, sušenky rozdrobte (nejlépe to jde paličkou na maso, když sušenky nejdříve dáte do sáčku) na různě velké kousky (některé úplně napadrť).


Do směsi rozpuštěného másla a mléka přidejte kakao, pak ji přelijte do mísy a vmíchejte do ní ořechy. 


Postupně pak do směsi přisypávejte rozdrobené sušenky. Nedávejte tam všechny sušenky naráz, aby směs nebyla příliš suchá. Když docílíte správné konzistence směsi (neměla by se roztékat a měla by dobře držet tvar, když ji vyložíte na fólii), můžete vytvářet krátké "šišky" salámu.


Na pracovní desku rozložte plát fólie a na něj vyskládejte vyšší pruh směsi, kterou pak zabalíte do fólie a rolováním vytvoříte válečky. Konce fólie zauzlujte a salámky dejte do lednice nebo mrazáku, aby ztuhly.


Když ztuhnou, nakrájejte salám na kolečka a můžete si užívat parádní dobrotu. :)



Dobrou chuť!

S ♥ Dinusska