úterý 23. dubna 2013

Jehněčí z Baker Street

V jednom z příběhů o slavném detektivovi od Sira Arthura Conana Doyla, prozrazuje Sherlock Holmes doktorovi Watsnovi, že klíčem k rozluštění případu bylo jehněčí na česneku. Na nechápavý pohled doktora odpovídá Sherlock, že silně aromatický česnek dokáže přebít chuť kyanidu, která, jak známo, připomíná chuť hořkých mandlí. :)
Pojďte si se mnou uvařit lahodný pokrm z jehněčího, česneku a jiných skvělých surovin, doplněné špenátovými šťouchanými bramborami! :) Příběh o Sherlockovi můžete vyprávět poté, co dáte ochutnat svým hostům! :))

Budete potřebovat:
jehněčí kýta, s kostí i bez (množství záleží na počtu jedlíků - já měla asi 700 g i s kostí pro dvě osoby, pečením se objem celkem zmenší)
česnek cca 1 střední palice
tymián, oregáno - po jedné čajové lžičce
černý mletý pepř - půl lžičky
bílé suché víno - cca 1/2 láhve
kvalitní extra virgin olivový olej - cca 3 lžíce
máslo cca 2 lžíce
vývar 500 ml
sůl, cca 1 menší čajová lžička (podle velikosti masa)
cukr
brambory (podle počtu jedlíků)
listový špenát (mražený nebo čerstvý - podle množství brambor, aby se v nich špenát neztratil, a podle chuti)

Příprava:
Palici česneku rozeberte na stroužky, které očistěte. Tři z nich prolisujte a v misce smíchejte se solí, pepřem a bylinkami, přidejte pár lžic vína, aby směs nebyla příliš hustá. Pokud je maso obaleno tlustou vrstvou tuku, část ho seřízněte (vrstva by neměla být silnější, než 1 cm). Do masa udělejte asi osm hlubších vpichů dlouhým úzkým nožem. Prstem dírky trochu roztáhněte a natlačte do nich česnekovou směs. Zbylou směsí rovnoměrně potřete celé maso. Kýtu polejte vínem, které také pořádně vetřete do masa. To samé udělejte i se dvěmi lžícemi olivového oleje.
Složte do sebe několik igelitových sáčků, vložte do nich maso, přilijte steklou marinádu a případně i zbývající víno. Sáčky dobře uzavřete, aby uvnitř nezůstal žádný vzduch a dejte marinovat do chladu cca na 24 hodin, s občasným obrácením balíčku.
Troubu předehřejte na 230°C. Maso dejte do zapékací nádoby, marinádu přelejte do hrnku. Za 10 min snižte teplotu na 180°C. Za dalších 10 minut polejte maso zbylou marinádou. Polévejte vypečenou šťávou každých 20 min. Maso se musí péct 1,5-2,5 hod, v závislosti na velikosti. Pokud se šťáva odpaří, dolejte víno. Maso je hotové, když po zapíchnutí špejle nebo nože z něj vytéká světlá průhledná šťáva.
Vyndejte maso z trouby a nechte ho asi 20 minut odpočinout.
Ke konci pečení masa začněte připravovat přílohu. Oloupejte brambory a nakrájejte je na střední kostky. Dejte je vařit do osolené vody, dokud nejsou měkké. Mezitím rozehřejte v pánvi lžíci oleje s kouskem másla a na něm krátce poduste listový špenát, který osolte a opepřete. Uvařené brambory slijte a promíchejte se špenátem. Příloha je hotová. :)
Souběžně s brambory můžete připravit i omáčku. Ve vývaru asi 10 minut povařte zbylé stroužky česneku, přilijte vypečenou šťávu. Omáčku rozmixujte tyčovým mixérem, vmíchejte oříšek másla, dochuťte solí, pepřem a případně i cukrem. Povařte ještě chvilku, aby omáčka více zhoustla.
Maso nakrájejte na plátky, dejte několik kousků na talíř, přidejte brambory a přelijte omáčkou.

Dobrou chuť! :)

S ♥ Dinusska

neděle 14. dubna 2013

Pokračování kuřecího tématu aneb KFC doma

Tak a tady je druhý z receptů, který přesouvám ze svého bývalého blogu. :)

Mám pro vás další mňamku, viz název. ;) Taky máte rádi KFC? Pikantní křidýlka, šťavnatá stehýnka a podobné nezdravé, leč výborné věci... Jenže ne vždy se najdou dvě stovky navíc, abychom si mohli dopřát oběd nebo večeři v KFC. Proto jsem začala zkoumat a vymýšlet recepturu, která by byla co nejvíc podobná té v KFC. Vyzkoušela jsem toho spoustu, od kupovaných směsí, po různá těstíčka domácí výroby. Nebylo to však pořád ono. Stále chyběla ta křupavost a zajímavý vzhled, typický pro Kentucky Fried. Ale nevzdávala jsem se naděje. Pořád jsem měla pocit, že už jsem blízko řešení, že je na dosah...

Jednoho rána, když jsem opět přemýšlela, jak připravit doma "proklatě dobré kuře" bez toho, aniž bych musela jít do KFC a škemrat o recept (stejně by mi ho nedali), připravila jsem si k snídani corn flakes, aneb kukuřičné lupínky. A vtom mě to napadlo! Lupínky jsou dost křupavé, a když je rozdrtím na menší kousky, tak to přidá kuřeti i ten správný vzhled! (Musí být ale úplně obyčejné, bez příchutě a neslazené!) A tak jsem to vyzkoušela. A jelikož vám teď o tom píšu, tak se mi to nejspíš i povedlo :) Sice to ještě nemám tak vychytané, ale už jsem na správné cestě k dokonalosti. A jak se to dělá? Čtěte dál.. ;)

Nejdřív se rozhodněte, jestli chcete pikantní křidýlka, šťavnatá stehýnka, nebo třeba stripsy či jiné kousky kuřete. Zkrátka připravte si kuře - omyjte, osušte, trochu osolte a opepřete. Do misky si rozklepněte vajíčko (můžete ho rozředit i trochou studené vody), osolte ho, opepřete, můžete přidat sušený česnek, nějaké bylinky a aby byla větší sranda, tak i chilli omáčku. Kdo to rád horké (jako já), tak víc. :) Do další misky nasypte mouku. A teď ta hlavní ingredience - kukuřičné lupínky! Nasypte je do nějaké hluboké nádobky, a válečkem, nebo něčím jiným, je roztlučte na menší kousky. Ale dejte pozor, ať z toho není mouka. Vypadá to nějak takhle:


Hotovo? Tak jdeme dál. Kuře obalte v mouce, pak ve vajíčku a pak v drcených lupíncích. Obalené kousky odkládejte na suché prkýnko. Pokračujte, až budete mít obalené celé kuře.


Rozpalte olej ve friťáku, když ho nemáte, tak použijte velký hluboký hrnec, a kousky masa v něm smažte 4-5 minut. A je to! :)



Tak snad vám bude chutnat! :) Možná, že už to někdo někdy vymyslel, ale já jsem to na netu nenašla (ale ani moc nehledala) :)

Dobrou chuť!

S ♥ Dinusska

Kuře pro dva

 Než jsem začala psát tento blog, tak jsem měla ještě jeden. Tehdy mě to moc nebavilo a napsala jsem tam jen několik příspěvků. Nyní jsem se rozhodla ten blog smazat, ale dva recepty přesunu sem, protože si myslím, že jsou zajímavé a čtenářům mého bývalého blogu se líbily. Tady je jeden z nich. :)

Máte rádi pečené kuře? Já ano. Ale někdy je problém, když jste třeba ve dvou, protože celé kuře nesníte. Můžete sice zbytek nechat na další den, ale ohřívané už přece není tak dobré, jako čerstvě upečené. :) Tak co teď? Buď si můžete počkat, až vás bude víc, nebo si udělat kuře pro dva podle mého receptu. :)) Neříkám, že je to něco převratného a bůhvíjaká novinka, ale je to dobré a docela rychlé. Obzvlášť, když máte rádi prsíčka. :)

Tak jak na to? Je to strašně jednoduché. V řeznictví si koupíte kuřecí prsa "motýlek", což jsou dvě prsa spojené dohromady kostí. Můžete sice i bez kosti, ale s kostí to vypadá líp. :) Pak budete potřebovat nějakou marinádu, kterou máte rádi, a něco na přílohu. :) Toť vše :)

Já jsem připravila smetanovou marinádu s česnekem. Bude k tomu potřeba pár lžic kysané smetany, pár stroužků česneku a trocha chilli omáčky, aby to mělo hezkou barvu a pikantní chuť, případně sůl a pepř na dochucení. Kuře omyjte, osušte a potřete marinádou. Můžete ho v ní nechat do druhého dne, ale když pospícháte, tak se nic neděje. :) Když jste koupili prsa i s kůží, tím líp - kůži opatrně oddělte od masa tak, aby vznikla kapsa. Do ní dejte taky marinádu a "promasírujte", aby se rozetřela po povrchu.


Kuře obalené v marinádě položte na plech vymazaný několika kapkami oleje. Předehřejte troubu na 180°C a dejte tam kuře. Pečte 40-45 minut.

Jako přílohu jsem se rozhodla udělat pečené brambůrky a salát. Brambory oloupeme, když jsou malé, tak je vaříme celé, když větší, tak je raději rozpulte, aby nebyly syrové. Vhoďte je do vroucí osolené vody a vařte 10-15 minut. Nejlepší bude, když je začnete vařit souběžně s tím, kdy dáte kuře do trouby. Téměř uvařené brambory slijte, obalte ve zbytku marinády, která zbyla po kuřeti, a vyskládejte na plech k masu. A pak jenom čekejte, až bude kuře hotové. :) Během čekání můžete připravit zeleninový salát, který báječně doplní kuřecí masíčko. A nebojte, kuře bude krásně šťavnaté s křupavou kůrčičkou. :) To moje vypadalo asi takhle:


A na závěr tipy na servírování :)


Dobrou chuť! :)

S ♥ Dinusska