neděle 12. května 2013

Teplý salát s chřestem a kuřecím masem

Vážení a milí, je květen, a to znamená, že začala sezóna chřestu! Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně přucházíte a honem to napravte! ;)
Jsou dva druhy chřestu - zelený a bílý. Jedná se však o jednu a tutéž rostlinu, jen stonky bílého chřestu jsou ukryty v zemi, zatímco stonky zeleného rostou nad povrchem. Chuťově se mi zdají být podobné, jen zelený je poněkud jemnější. Další rozdíl je v tom, že bílý chřest se musí před konzumací loupat, jelikož jeho slupka je hodně tuhá a vláknitá a pokud ho neoloupete, riskujete, že zkazíte pokrm. Nikdo totiž nechce z pusy tahat hrubá vlákna, která nejdou rozžvýkat. ;)
Z chřestu toho můžete uvařit celou spoustu! Polévky, saláty, ragú, koláče, můžete ho zapéct s masem či zeleninou, nebo si ho dát s nějakou omáčkou (nejlépe holandskou), nebo třeba si ho vychutnat jen tak přelitý rozpuštěným máslem, nebo ho můžete namáčet do vajíčka naměkko.
Já jsem se dnes rozhodla pro lehkou chřestovou večeři - teplý salát s kuřecími kousky, chřestem a cherry rajčátky.

Budete potřebovat (pro 1 osobu):
chřest 250 g (polovina balení, které je obvykle po 500 g)
kuřecí prso 1 ks
hrst cherry rajčátek
bazalka (sušená, ale lepší by byla čerstvá - já si musím ještě nějakou dobu počkat, než mi vyroste)
olej - 1 lžíce
máslo - 1 lžíce
bílé suché víno - cca 100 ml
sůl, pepř
nějaký zelený salát, já použila římský, ale klidně to může být i ledový, nebo nějaký mix salátů, nebo třeba i baby špenát ;)
lístky hladké petrželky (nebo i jiná bylinka, třeba právě bazalka) na ozdobu

Příprava:
Chřest oloupejte - začněte ho loupat cca 2 cm od místa, kde začíná část se špičkou (špička se neloupe, je to nejjemnější část chřestu). Konce (asi 2-3 cm) odřízněte - jsou oschlé a dřevnaté a není moc příjemné je jíst. Stonky překrájejte na 3-4 části (měly by být asi tak o délce špičky).
Maso nakrájejte na kousky o velikosti sousta a orestujte na rozpáleném oleji s máslem. Přidejte chřest, osolte, opepřete, přidejte bazalku a chvíli restujte. Přilijte víno a opět chvíli duste. Cherry rajčátka přepůlte napříč a vhoďte do pánve na poslední minutku. Mezitím na talíř dejte hromádku salátu. Na to nandejte chřestovou směs, ozdobte čerstvými bylinkovými lístky a můžete podávat!

Dobrou chuť!

S ♥ Dinusska

úterý 23. dubna 2013

Jehněčí z Baker Street

V jednom z příběhů o slavném detektivovi od Sira Arthura Conana Doyla, prozrazuje Sherlock Holmes doktorovi Watsnovi, že klíčem k rozluštění případu bylo jehněčí na česneku. Na nechápavý pohled doktora odpovídá Sherlock, že silně aromatický česnek dokáže přebít chuť kyanidu, která, jak známo, připomíná chuť hořkých mandlí. :)
Pojďte si se mnou uvařit lahodný pokrm z jehněčího, česneku a jiných skvělých surovin, doplněné špenátovými šťouchanými bramborami! :) Příběh o Sherlockovi můžete vyprávět poté, co dáte ochutnat svým hostům! :))

Budete potřebovat:
jehněčí kýta, s kostí i bez (množství záleží na počtu jedlíků - já měla asi 700 g i s kostí pro dvě osoby, pečením se objem celkem zmenší)
česnek cca 1 střední palice
tymián, oregáno - po jedné čajové lžičce
černý mletý pepř - půl lžičky
bílé suché víno - cca 1/2 láhve
kvalitní extra virgin olivový olej - cca 3 lžíce
máslo cca 2 lžíce
vývar 500 ml
sůl, cca 1 menší čajová lžička (podle velikosti masa)
cukr
brambory (podle počtu jedlíků)
listový špenát (mražený nebo čerstvý - podle množství brambor, aby se v nich špenát neztratil, a podle chuti)

Příprava:
Palici česneku rozeberte na stroužky, které očistěte. Tři z nich prolisujte a v misce smíchejte se solí, pepřem a bylinkami, přidejte pár lžic vína, aby směs nebyla příliš hustá. Pokud je maso obaleno tlustou vrstvou tuku, část ho seřízněte (vrstva by neměla být silnější, než 1 cm). Do masa udělejte asi osm hlubších vpichů dlouhým úzkým nožem. Prstem dírky trochu roztáhněte a natlačte do nich česnekovou směs. Zbylou směsí rovnoměrně potřete celé maso. Kýtu polejte vínem, které také pořádně vetřete do masa. To samé udělejte i se dvěmi lžícemi olivového oleje.
Složte do sebe několik igelitových sáčků, vložte do nich maso, přilijte steklou marinádu a případně i zbývající víno. Sáčky dobře uzavřete, aby uvnitř nezůstal žádný vzduch a dejte marinovat do chladu cca na 24 hodin, s občasným obrácením balíčku.
Troubu předehřejte na 230°C. Maso dejte do zapékací nádoby, marinádu přelejte do hrnku. Za 10 min snižte teplotu na 180°C. Za dalších 10 minut polejte maso zbylou marinádou. Polévejte vypečenou šťávou každých 20 min. Maso se musí péct 1,5-2,5 hod, v závislosti na velikosti. Pokud se šťáva odpaří, dolejte víno. Maso je hotové, když po zapíchnutí špejle nebo nože z něj vytéká světlá průhledná šťáva.
Vyndejte maso z trouby a nechte ho asi 20 minut odpočinout.
Ke konci pečení masa začněte připravovat přílohu. Oloupejte brambory a nakrájejte je na střední kostky. Dejte je vařit do osolené vody, dokud nejsou měkké. Mezitím rozehřejte v pánvi lžíci oleje s kouskem másla a na něm krátce poduste listový špenát, který osolte a opepřete. Uvařené brambory slijte a promíchejte se špenátem. Příloha je hotová. :)
Souběžně s brambory můžete připravit i omáčku. Ve vývaru asi 10 minut povařte zbylé stroužky česneku, přilijte vypečenou šťávu. Omáčku rozmixujte tyčovým mixérem, vmíchejte oříšek másla, dochuťte solí, pepřem a případně i cukrem. Povařte ještě chvilku, aby omáčka více zhoustla.
Maso nakrájejte na plátky, dejte několik kousků na talíř, přidejte brambory a přelijte omáčkou.

Dobrou chuť! :)

S ♥ Dinusska

neděle 14. dubna 2013

Pokračování kuřecího tématu aneb KFC doma

Tak a tady je druhý z receptů, který přesouvám ze svého bývalého blogu. :)

Mám pro vás další mňamku, viz název. ;) Taky máte rádi KFC? Pikantní křidýlka, šťavnatá stehýnka a podobné nezdravé, leč výborné věci... Jenže ne vždy se najdou dvě stovky navíc, abychom si mohli dopřát oběd nebo večeři v KFC. Proto jsem začala zkoumat a vymýšlet recepturu, která by byla co nejvíc podobná té v KFC. Vyzkoušela jsem toho spoustu, od kupovaných směsí, po různá těstíčka domácí výroby. Nebylo to však pořád ono. Stále chyběla ta křupavost a zajímavý vzhled, typický pro Kentucky Fried. Ale nevzdávala jsem se naděje. Pořád jsem měla pocit, že už jsem blízko řešení, že je na dosah...

Jednoho rána, když jsem opět přemýšlela, jak připravit doma "proklatě dobré kuře" bez toho, aniž bych musela jít do KFC a škemrat o recept (stejně by mi ho nedali), připravila jsem si k snídani corn flakes, aneb kukuřičné lupínky. A vtom mě to napadlo! Lupínky jsou dost křupavé, a když je rozdrtím na menší kousky, tak to přidá kuřeti i ten správný vzhled! (Musí být ale úplně obyčejné, bez příchutě a neslazené!) A tak jsem to vyzkoušela. A jelikož vám teď o tom píšu, tak se mi to nejspíš i povedlo :) Sice to ještě nemám tak vychytané, ale už jsem na správné cestě k dokonalosti. A jak se to dělá? Čtěte dál.. ;)

Nejdřív se rozhodněte, jestli chcete pikantní křidýlka, šťavnatá stehýnka, nebo třeba stripsy či jiné kousky kuřete. Zkrátka připravte si kuře - omyjte, osušte, trochu osolte a opepřete. Do misky si rozklepněte vajíčko (můžete ho rozředit i trochou studené vody), osolte ho, opepřete, můžete přidat sušený česnek, nějaké bylinky a aby byla větší sranda, tak i chilli omáčku. Kdo to rád horké (jako já), tak víc. :) Do další misky nasypte mouku. A teď ta hlavní ingredience - kukuřičné lupínky! Nasypte je do nějaké hluboké nádobky, a válečkem, nebo něčím jiným, je roztlučte na menší kousky. Ale dejte pozor, ať z toho není mouka. Vypadá to nějak takhle:


Hotovo? Tak jdeme dál. Kuře obalte v mouce, pak ve vajíčku a pak v drcených lupíncích. Obalené kousky odkládejte na suché prkýnko. Pokračujte, až budete mít obalené celé kuře.


Rozpalte olej ve friťáku, když ho nemáte, tak použijte velký hluboký hrnec, a kousky masa v něm smažte 4-5 minut. A je to! :)



Tak snad vám bude chutnat! :) Možná, že už to někdo někdy vymyslel, ale já jsem to na netu nenašla (ale ani moc nehledala) :)

Dobrou chuť!

S ♥ Dinusska

Kuře pro dva

 Než jsem začala psát tento blog, tak jsem měla ještě jeden. Tehdy mě to moc nebavilo a napsala jsem tam jen několik příspěvků. Nyní jsem se rozhodla ten blog smazat, ale dva recepty přesunu sem, protože si myslím, že jsou zajímavé a čtenářům mého bývalého blogu se líbily. Tady je jeden z nich. :)

Máte rádi pečené kuře? Já ano. Ale někdy je problém, když jste třeba ve dvou, protože celé kuře nesníte. Můžete sice zbytek nechat na další den, ale ohřívané už přece není tak dobré, jako čerstvě upečené. :) Tak co teď? Buď si můžete počkat, až vás bude víc, nebo si udělat kuře pro dva podle mého receptu. :)) Neříkám, že je to něco převratného a bůhvíjaká novinka, ale je to dobré a docela rychlé. Obzvlášť, když máte rádi prsíčka. :)

Tak jak na to? Je to strašně jednoduché. V řeznictví si koupíte kuřecí prsa "motýlek", což jsou dvě prsa spojené dohromady kostí. Můžete sice i bez kosti, ale s kostí to vypadá líp. :) Pak budete potřebovat nějakou marinádu, kterou máte rádi, a něco na přílohu. :) Toť vše :)

Já jsem připravila smetanovou marinádu s česnekem. Bude k tomu potřeba pár lžic kysané smetany, pár stroužků česneku a trocha chilli omáčky, aby to mělo hezkou barvu a pikantní chuť, případně sůl a pepř na dochucení. Kuře omyjte, osušte a potřete marinádou. Můžete ho v ní nechat do druhého dne, ale když pospícháte, tak se nic neděje. :) Když jste koupili prsa i s kůží, tím líp - kůži opatrně oddělte od masa tak, aby vznikla kapsa. Do ní dejte taky marinádu a "promasírujte", aby se rozetřela po povrchu.


Kuře obalené v marinádě položte na plech vymazaný několika kapkami oleje. Předehřejte troubu na 180°C a dejte tam kuře. Pečte 40-45 minut.

Jako přílohu jsem se rozhodla udělat pečené brambůrky a salát. Brambory oloupeme, když jsou malé, tak je vaříme celé, když větší, tak je raději rozpulte, aby nebyly syrové. Vhoďte je do vroucí osolené vody a vařte 10-15 minut. Nejlepší bude, když je začnete vařit souběžně s tím, kdy dáte kuře do trouby. Téměř uvařené brambory slijte, obalte ve zbytku marinády, která zbyla po kuřeti, a vyskládejte na plech k masu. A pak jenom čekejte, až bude kuře hotové. :) Během čekání můžete připravit zeleninový salát, který báječně doplní kuřecí masíčko. A nebojte, kuře bude krásně šťavnaté s křupavou kůrčičkou. :) To moje vypadalo asi takhle:


A na závěr tipy na servírování :)


Dobrou chuť! :)

S ♥ Dinusska

úterý 19. března 2013

Králičí jatýrka na rozmarýnu

Králíčí maso je velmi dobré a zdravé, a králičí játra jsou přímo delikatesní! :) Jsou o hodně chutnější a jemnější než ta kuřecí. Proto vám chci představit jednoduchý recept na výbornou svačinu nebo lehkou večeři.

Pro jednu osobu budete potřebovat:
játra z jednoho králíka (váhu neupřesním, nevážila jsem je)
špetka rozmarýnu (s touto bylinkou pozor, je hodně aromatická)
stroužek česneku
2-3 lžíce dezertního vína Madeira nebo Portské (můžete použít také jiný chuťově výrazný alkohol - koňak, brandy)
olivový olej
2 krajíčky chleba (můžete použít jak světlý, tak i tmavý, ale klidně i rozkrojenou bagetku)
sůl
pepř

Příprava:
Játra rozkrájíme na větší kousky, česnek rozdrtíme plochou stranou nože a pak nasekáme nahrubo. V pánvi rozehřejeme olivový olej, do kterého jsme přidali rozmarýn. Po chvíli přidáme česnek, který krátce opečeme, pozor však, aby se nespálil. Do pánve vhodíme játra, orestujeme a až jsou téměř hotová přilejeme víno (jiný alkohol), osolíme a opepříme a ještě chvíli restujeme, aby játra pěkně vstřebala chuť a vůni. Játra přendáme na talířek, do pánve nalejeme ještě trochu olivového oleje a vína, které necháme trošičku odpařit, a pak na oleji opečeme chléb z jedné strany. Na talíř dáme chléb opečenou stranou nahoru, na něj rozložíme játra a ještě je můžeme ozdobit snítkami čerstvých bylinek (petrželka, pažitka, kopr, já jsem měla fenykl).
Je to dobré, lehké, ale zároveň zasytí. :)

Tak vám přeji dobrou chuť! ;)

S ♥ Dinusska


Jak jsme jeli do pivovaru :)

Před nedávnem mi v mailu přistála zpráva, že v sobotu 9. 3. 2013 se ve Velkých Popovicích v pivovaru konají zabijačkové hody. Takovou příležitost jsem si přece nemohla nechat ujít! A tak jsem pozvala kamarády a jelo se. :)
Počasí bylo přímo jako stvořené pro výlet! :))


Nasedli jsme do vláčku, pak přestoupili na autobus a po desáté hodině jsme dorazili do Velkých Popovic, do pivovaru to pak bylo jen kousek. Cesta byla celkem fajn, jen by dle mého názoru mohli trochu posílit dopravní spojení, když už pořádají takovou akci - na autobus se čekalo dost dlouho a pak jsme jeli jako sardinky, nemuseli jsme se ani držet, protože bychom neměli kam spadnout.
Během čekání na autobus jsme trochu zmrzli, a tak jsme si hned po příjezdu vystáli dlooooooouhou frontu a dali si teplou "snídani" - jitrnice, zabijačkovou polévku (neboli prdelačku), koleno a klobásy a zapili to, jak jinak, Kozlem. :) Všechno bylo výborné, zvlášť ta polévka se jim moc povedla! Nakoupili jsme všechny ty dobroty taky domů, abychom si je lépe vychutnali.
Pak jsme vyrazili na exkurzi po pivovaru, zakončenou ochutnávkou. Hned po ní následoval oběd, který se ostatně příliš nelišil od snídaně. :)))
Také jsme viděli ukázku práce místního řezníka, který během cca 20 minut dokázal naporcovat prase. No, řeknu vám, ten se tím nožem tak oháněl, že bych ho nechtěla naštvat. :))
Akce trvala od 10 do 15 hodin, a tak jsme zase brzo jeli domů. Byl to fajn výlet, jen škoda, že to počasí nebylo právě nejlepší a v půlce začlo i poprchávat. Ale už se moc těším na další akci někdy v létě, kterou bude Kozel pořádat, jen doufám, že do té doby přestane sněžit! :)))

Další fotky si můžete prohlédnout zde

S ♥ Dinusska



čtvrtek 28. února 2013

Domácí alternativa kupovaným šunkám

Také většinou v obchodech marně hledáte šunku s obsahem masa více než 80%? Ať už se snažíte dodržovat zdravý životní styl nebo máte rádi kvalitní výrobky, ve většině případů narazíme buď na tabulku chemických prvků uplácaných do podoby šunky, nebo je cena výrobku tak vysoká, že se občas divím, z jakého zázračného a exotického masa je to vyrobeno.
A proto vám nabízím domácí alternativu kupovaných šunek, která je levnější, chutnější a hlavně zdravější. Dalším plusem je to, že můžete použít jakékoli koření a jakékoli maso. :)
Já jsem to poprvé vyzkoušela z vepřové plece.

Co budete potřebovat:
vepřová plec (krůtí, hovězí maso) cca 1 kg
voda
sůl
chilli papričky (sušené nebo čerstvé)
celozrnná hořčice 2 lžíce
med 2 lžíce
olivový olej 2 lžíce
česnek 3-4 stroužky
sladká paprika
tymián
chilli v prášku
černý pepř
případně jiné koření a bylinky podle chuti

Příprava:
Ve vodě rozpustíme sůl (voda musí být slaná, ale ne hořká) a zcela do ní ponoříme maso, necháme ho tam cca 2-2,5 hodiny. Pokud jste příznivci pálivých chutí, do vody můžete rozdrobit několik sušených chilli papriček, nebo posekat čerstvé. V misce smícháme hořčici, med, olej, trochu soli, pepř, chilli, prolisovaný česnek, papriku a tymián. Maso vyndáme z vodní lázně, necháme okapat, ze všech stran posypeme sladkou (nebo i pálivou) paprikou a potřeme marinádou, necháme alespoň 1 hodinu uležet. Poté můžeme pomocí kuchyňského provázku přidat masu pěkný tvar.
V původním receptu byl následující postup: troubu rozpálíme na maximum, vložíme maso, pečeme 15-20 minut, pak troubu vypneme a necháme zcela vychladnout, aniž bychom otevírali dvířka trouby - maso je hotové a šťavnaté. No, abych pravdu řekla, mně se to takhle nepovedlo. Buď to bylo tím, že v původním receptu to dělali z krůtího/kuřecího masa, nebo tím, že já mám ne příliš dobrou troubu (je velikosti mikrovlnky a dvířka nějak zvlášť dobře netěsní) a poměrně rychle mi vychladla a maso se nestačilo upéct. Tak jsem ho musela rozpůlit a pak ještě asi půl hodiny dopékat na 200°C a nechat vychladnout v troubě. Takže můžete to vyzkoušet tak, jak je to v původním receptu, nebo maso péct 30-40 minut na 200°C.
Když je maso upečené a vychladlé, zbývá poslední úkol - nakrájet ho na tenké plátky. Já mám k tomuto účelu speciální kráječ (jako v obchodech), s jehož pomocí můžu krájet libovolně tlusté plátky. Pokud takový kráječ nemáte, tak si vezměte hodně ostrý nůž a maso pokrájejte na co nejtenčí plátky, ale hlavně opatrně. :)
A je to!
Přitom mě kilo domácí šunky stálo maximálně 150,- Kč. Podíl masa je nejméně 95% (možná i víc, té marinády fakt není moc) a můžu si vybrat jaké chci bylinky a maso. :) A teď mi řekněte, v jakém obchodě to seženete? :)

Dobrou chuť! :)

S ♥ Dinusska


sobota 23. února 2013

Chvilka poezie :)

Nejsem žádný básník, ani se o to nesnažím. Ale kdysi dávno na gymplu jsme dostali za úkol napsat básničku, tématem byla zima. :) Myslím, že se mi povedla, přinejmenším mně osobně se líbí (vím, moc skromá nejsem). Psala jsem ji, když jsem večer venčila psa. Byla zima, tma, ticho... a tajemno. A když už tu máme taky zimu, a venku zrovna pěkně sněží, tak si myslím, že se sem hodí. Co z toho vzešlo, posuďte sami...

Než zase začne sněžit
A začlo sněžit.

Zářící tma se do všech koutů dere,
ta ničivá, nemilosrdná tma!
Proniká do duše, do srdce, do myšlenek
a zadusí každičkou špetku tepla
a naději na něžné pohlazení.

A stále sněží.

Děvčátko na rohu už dávno neprodává sirky,
krabička vypadla z prokřehlé ruky na zem.
A dech se tříští v tisícero jehel
a modré oči roní kapky ledu
na bledé rty, jež líbány jsou mrazem.

A stále sněží.

Žena s upířím pohledem a s dechem ledovým,
přec žhavým jako peklo,
oděna do róby z bílého sametu, s křišťály ve vlasech,
obchází celou zem a s krvelačnou chutí
ostrými pařáty rve vše, co není ukryto.

A stále sněží.

A hle, tu náhle všechno zvoní,
a jas a třpyt a v dálce východ slunce
a na obzoru vlny ptačích křídel!
A blankyt oblohy jak teplé jižní moře
nás hloubkou láká odletět do výše.

Přestalo sněžit.

Vybledly hvězdy zděšené tou září,
již na ně vrhlo rozžhavené slunce.
Zazněly skřehotavé hlasy zmrzlých ptáků,
kteří se probrali z němého ledového transu.
 Všude zavládlo hemžení a spěšný pohyb nohou,
aby si urvaly kus slunečního svitu.

Rychle si pospěšte, než zase přijde soumrak.

Než zase začne sněžit.


S ♥ Dinusska

středa 13. února 2013

Hejk s hráškovými šťouchanými bramborami

Tadáá! A je tu další rybí recept! :)
Před nějakou dobou jsem se seznámila s jednou velmi dobrou rybkou - jmenuje se hejk (nebo také štikozubec, či mořská štika) a koupila jsem ji v ruských potravinách. V balení o váze 800 g je celkem 8 zmražených rybek bez hlavy a ocasu, vykuchaných a očištěných od šupin. Ryby jsou zabalené každá zvlášť v takovém modrém sáčku, a tak když si chcete udělat jídlo jen pro sebe, nemusíte rozmrazovat celou krabici. Maso je velmi jemné a bez kostí, takže se mi tahle ryba zdá být vhodná i pro děti. A navíc se mi líbí její skelet - trochu mi připomíná prehistorického tvora. :)
Jak jsem řekla, koupila jsem ji před nějakou dobou a zbývaly mi už jen dva kousky, tak jsem je rozmrazila oba (úplně by mi stačil i jeden, ale jak se říká, hlad má velké oči :)).

Budete potřebovat (na jednu porci):
1-2 stogramové hejky
2 menší až střední brambory (spíše byly menší)
mražený zelený hrášek (nevím, kolik ho bylo přesně, nasypala jsem ho do hrnce od oka asi jednu hrst)
zeleninu na salát (cherry rajčátka, okurka, řapíkatý celer, nebo jakoukoli jinou oblíbenou zeleninu)
sůl, pepř, chilli
koření na ryby
mouka
rostlinný olej
máslo
hořčičný olej na zakapání salátu

Příprava:
Rybu dejte rozmrazit, pak ji stačí jen opláchnout a kuchyňskými nůžkami odstřihnout hřbetní a břišní ploutev.
Oškrábejte brambory a nakrájejte je na čtvrtky, vložte do hrnce, zalejte vodou (osolte, až se bude voda vařít) a vařte, dokud nebudou téměř hotové. Pak do hrnce přisypte mražený zelený hrášek a vařte, až budou brambory měkké.
Mezitím rybu okořeňte kořením na ryby (pokud nemáte, úplně postačí sůl a pepř, případně i tymián) a lehce obalte v mouce. Na pánvi rozpalte asi lžíci rostlinného oleje a rybu na něm ze všech stran rychle orestujte.
Brambory slijte, přidejte kousek másla, aby nebyly suché, a vidličkou je rozšťouchejte.
Připravte salát - zeleninu pokrájejte, dejte na talíř, zakápněte hořčičným olejem (nebo olivovým), osolte, opepřete, poprašte čerstvě umletým chilli. Na talíř vyložte brambory a rybu a můžete podávat! :)
Nápad na servírování brambor: pokud nemáte speciální formičku, úplně si vystačíte i s menším hrnečkem. Vymažte ho trochou oleje, dejte do něj brambory, nožem objeďte podél stěny a vyklopte na talíř. :)

Nebojte se zkoušet nové věci! Ochutnejte hejka a jsem si jista, že se do něj zamilujete stejně jako já! (Zítra si budu objednávat další várku :))

Dobrou chuť! :)

S ♥ Dinusska

pondělí 11. února 2013

Finská rybí polévka z lososa

Už jsem vám říkala, že miluju ryby? :))
Tentokrát mám pro vás recept finské rybí polévky z lososa. Je vydatná a někomu může připadat hodně kalorická. Odlehčenější variantu získáte, když vynecháte mouku a smetanu na vaření (to už ale nebude finská, ale ruská rybí polévka, která má název "ucha" ;)). Místo lososa můžete použít i nějakou jinou rybu, třeba kapra, pstruha... Vařit polévku z filé lososa je celkem drahá sranda, a tak klidně použijte rybí hlavu a různé odřezky - masa je tam také dost, ale cenově je to o dost výhodnější, ale když chcete, můžete přidat i kousek toho filé. ;)

Budete potřebovat
800 g lososa (hlava, odřezky...)
4-5 středních brambor
3 střední mrkve
1 velká cibule
smetana na vaření cca 150 ml
mouka 1 lžíce
2 bobkové listy
cca 10 kuliček barevného pepře
půl svazku kopru
sůl, pepř

Příprava
Lososa propláchněte, pokud je s kůží, odřízněte ji. Rybu dejte do hrnce a zalejte studenou vodou, já měla velký hrnec, nalila jsem tam asi 3,5-4 litry vody. Přiveďte k varu, sejměte pěnu a po pěti minutách přidejte bobkový list, kuličky pepře, cibuli na čtvrtky, 1,5 oškrabané mrkve. Vařte dalších 20 minut.
Mezitím oškrabejte brambory i zbylou mrkev. Brambory nakrájejte na střední kostičky, mrkev na tenká půlkolečka.
Po dvaceti minutách vyndejte rybu na talíř, cibuli, mrkev i koření můžete vyhodit. Vývar přeceďte, vraťte do hrnce a přiveďte k varu. Do vařícího vývaru vhoďte brambory a mrkev, osolte a vařte, dokud nejsou brambory měkké.
Zatímco se zelenina vaří, oberte rybí maso z kostí. V malém kastrolku rozmíchejte mouku v 1-2 naběračkách vývaru, přidejte smetanu na vaření a asi minutu povařte, dokud to nezačne houstnout.
Když jsou brambory měkké, vraťte do vývaru maso, po cca dvou minutách přilejte zahuštěnou smetanu a ještě chvíli povařte.
Kopr nasekejte najemno a přidejte do polévky. Dochuťte pepřem, případně dosolte. V talíři ještě můžete dozdobit snítkami kopru.

Dobrou chuť! :)

S ♥ Dinusska

Bizzare Carnival v MeetFactory

V sobotu 9. února jsme s kamarádkami šly na Bizzare Carnival, akci pořádanou MeetFactory. Nikdy jsme v tom klubu? galerii? baráku? nebyly, a tak jsme ani celkem nevěděly, co nás čeká. Má to být karneval - co si vzít na sebe? budou mít lidi masky, nebo se na to jako vždy vykašlou? máme si my vzít masky a doufat, že tam v nich nebudeme samy? Rozhodly jsme se pro masky. Jenže jaké? Díky bohu, že mám kamarádku, která chodí na různé karnevalové večírky, a je tak celkem dobře zásobená (díky, Luci! :))! Vybrala jsem si kostým Červené Karkulky. Červené minišatičky, červený plášť, černé lakované kozačky na vysokém podpatku, košíček... Zkrátka, takhle nějak by nejspíš vypadala Karkulka, až by vyrostla :)) Jenže, měl to být Bizzare Carnival, a tak by i maska měla být aspoň trochu bizarní. Chtělo to zkrátka nějak ozvláštnít. A tak kamarádku (díky Luci :)) napadlo, že by se na obličej dala namalovat tlama vlka. A jak se ukázalo později, nápad to byl geniální! :) (kamarádka má hodně geniálních nápadů). Další naše kamarádka, která nás ostatně na tuhle akci pozvala, se zabývá malováním na tělo a obličej, a proto bylo celkem jasné, kdo mi toho vlka nakreslí (díky Edie :)). Odpoledne jsme se tedy u ní všechny sešly a těch několik hodin, které jsme strávily přípravou na večer (čaj, focení, víno, chipsy, povídání, focení, malování masek, focení, srandičky, focení... :)), byly tou nejlepší částí karnevalu. Edie maluje opravdu nádherně a vytvořila nám parádní masky! Až se sama chudák skoro nestíhala připravit. :)
Nakonec jsme vyrazily do MeetFactory. Měly jsme přibližnou představu, kde se to nachází. Vystoupily jsme z tramvaje a uviděly, že nás od klubu dělí všehovšudy pár desítek metrů... přes železniční koleje... s celkem čilým provozem. Dvě slečny, které s námi jely v tramvaji a evidentně také mířily na karneval, se protáhly skrz ohrazení a ... snad dorazily v pořádku, protože po chvíli se kolem prohnaly asi tři vlaky. My se máme rády, a tak jsme to raději přešly přes most.
Teď trochu k samotné akci... Možná, že jste už pochopily, že ta akce celkem za moc nestála. Klub se nachází ve velké, celkem ošoupané budově, bývalých jatkách. Uvnitř bylo narváno a s postupem času lidí přibývalo. V prvním i druhém patře byly jakési výstavy moderního (?) umění (??!) - např. různá videa (třeba "vystoupení" ruské punkové skupiny Pussy Riot - to video jsem viděla poprvé, a upřímně, za to bych je dala taky zavřít, bylo to trapné, nevkusné, nechutné a pobuřující. Nejsem věřící, ale mám úctu k chrámům a kostelům, jakožto k součásti našich dějin a kulturního dědictví a respektuji lidi, pro které víra něco znamená, a to, co tam ty holky vyváděly, bylo prostě moc. A tady už o tom raději přestanu psát...; a spoutu dalších podobných videí), fotky, všude se ozývaly podivné zvuky a hlasy, rozsvěcovala se a zhasínala světla...
Spousta lidí, jak jsme ostatně předpokládaly, přišla bez kostýmů. Maximálně měli přes obličej škrabošky. Takže bez zbytečné skromnosti můžu říct, že nejlepší kostýmy jsme měly my! :)
Jediné, co na téhle akci stálo za to, bylo vystoupení skupiny Prague Burlesque. Pořádají vystoupení v duchu kabaretů - zpívají, tančí, svlékají se. Prostě fajn holky a kluci :))
Dlouho jsme to v tom klubu nevydržely, zkoukly jsme část představení, pak se tam skoro nedalo dýchat a my jsme odešly. Za sebe mohu říci, že tam už asi nepůjdu.
To byla tedy naše dobrodružná výprava na karneval. Jak už jsem napsala, nejlepší na něm byla ta příprava! :) Všem slečnám moc děkuji za příjemné odpoledne a večer! :)


Více fotek zde a zde

P.S.: Téměř všechny fotky jsou právě z přípravy, v MeetFactory nebylo prostě co fotit, a navíc tam byla tma.

S ♥ Dinusska

Tahle fotka je taky geniální nápad kamarádky :)

Pikantní zeleninové rizoto s dýní

Když jsem vařila poslední recept, udělala jsem hodně rýže, která nám nakonec zbyla. Přemýšlela jsem, co s ní, a dostala nápad na lehký bezmasý oběd. :)

Co budete potřebovat (vystačilo mi to na dvě štědré porce)
rýže - měla jsem necelý jeden sáček (nejlépe se sem bude hodit rýže okořeněná kari kořením, ale klidně ho můžete vynechat)
dýně - cca 150-170 g
libovolná zelenina (já použila brokolici /několik růžiček/, červenou cibuli /měla jsem půlku/, řapíkatý celer /jeden řapík/, barevná cherry rajčátka /asi 9 rajčátek/)
zázvor - asi 2 centimetrový kousek
česnek - 2 stroužky
bílé víno - přibližně 150 ml
sůl, pepř, cukr, chilli
olej, máslo

Příprava
Pokud máte stejně jako já dýni zmraženou, dejte ji rozmrazit, pokud ji máte čerstvou, oloupejte ji, zbavte semínek a pokrájejte asi na centimetrové kousky.
Zeleninu pokrájejte na menší kousky, ale tak, aby bylo poznat, co vlastně jíme. :) Cherry rajčátka ponechte vcelku. Zázvor oloupejte a nakrájejte najemno, česnek rozdrťte plochou stranou nože a nasekejte na malé kousky.
Na pánvi rozpalte asi lžíci oleje se lžící másla a veškerou zeleninu i se zázvorem a česnekem rychle orestujte, zmírněte plamen, zeleninu osolte, opepřete, přidejte špetku cukru a čerstvě umleté chilli (nebo tam klidně můžete posekat čerstvou chilli papričku), podlijte vínem a chvíli duste (asi 5-7 minut). Dávejte ale pozor, aby se zelenina nerozvařila. Nakonec do pánve vysypte uvařenou rýži (můžete ji uvařit zvlášť, nebo použijte tu, která vám zbyla z předchozího vaření), promíchejte, případně dochuťte solí, pepřem a chilli. Krátce prohřejte, a až se víno a šťáva ze zeleniny do rýže vstřebá, můžete podávat.

Nápad na servírování:
Z pánve odložte stranou několik kousků dýně, celeru, brokolice a pár rajčátek na ozdobu. Do misky dejte rizoto a pak ho vyklopte na talíř. Ozdobte několika kousky zeleniny a případně i lístkem celeru.

Dobrou chuť! :)

S ♥ Dinusska

neděle 10. února 2013

Ryba se zeleninovým mixem na víně

Ryba je zdravá, to ví přece každý, a proto bychom si ji měli dopřávat co nejčastěji. Já rybu miluji, a tak s tím nemám žádný problém. :)
Nabízím vám pro inspiraci chutný, zdravý a vcelku jednoduchý recept.

Budete potřebovat
ryba - v podstatě to může být jakákoli ryba, nejlépe čerstvá a bez kostí (já jsem bohužel čerstvou neměla, a tak jsem použila mraženou tresku)
zelenina - vše, co máte rádi (já jsem tam dala červenou papriku, červenou cibuli, mrkev, brokolici a barevná cherry rajčátka, klidně tam ale může být i cuketa, květák, zelený hrášek,...)
rýže
bílé víno 150-200 ml
kari koření (nejlépe bez soli, jen trochu, aby rýže získala pěknou barvu a vůni)
olej
máslo
sůl, pepř, cukr, tymián, (koření na ryby)

Postup přípravy
Zeleninu nakrájejte na větší kousky - cibuli na měsíčky, mrkev na šikmé centimetrové válečky, větší růžičky brokolice na čtvrtky nebo půlky, ty menší můžete klidně nechat vcelku, papriku na proužky, ...)
Dejte vařit rýži podle návodu, vodu osolte a přidejte tam kari koření.
Zatímco se rýže vaří rozpalte na pánvi lžíci oleje se lžící másla a orestujte na ní zeleninu (trvá to cca 5-8 minut, brokolici můžete předem spařit vařící vodou). Pak zeleninu osolte, opepřete, přidejte větší špetku cukru, tymián a promíchejte, nakonec zalijte vínem a nechte omáčku trochu zhoustnout.
Na jiné pánvi rozpalte lžíci oleje se lžící másla, rybu pokrájejte na větší plátky, okořeňte ji podle chuti (já jsem použila koření na ryby) a na pánvi ji zprudka opečte z obou stran. Rybu přendejte k zelenině a na ještě horké pánvi rychle orestujte cherry rajčátka a také je přidejte do pánve k zelenině a rybě, pánev přikryjte pokličkou a ještě chvíli duste, aby se vůně spojily.
Uvařenou rýži rozdělte na talíře, navrch položte kousky ryby a zeleninu, ozdobte omáčkou.

S ♥ Dinusska

čtvrtek 7. února 2013

Výlet do Berouna

Tak vážení, turistická sezona se pomalu blíží a my se dvěmi kamarádkami jsme jí tak trochu vyšly naproti. :) Udělaly jsme si malý zimní výlet z Prahy do Berouna a zpátky. Vyjely jsme v pátek ráno vláčkem ze Smíchovského nádraží směr Karlštejn, kde jsme si chtěly prohlédnout hradní nádvoří, ale v tuhle dobu mají otevřeno jen o víkendech. A tak jsme rovnou vyrazily do Berouna. Počasí bylo celkem dobré, i když nám v předpovědi slibovali, že má pršet.
Pěknou procházkou podél Berounky jsme došly do městečka Srbska, kde najednou, kvůli záplavám, cesta skončila ve vodě.

















Zdárně jsme to však obešly a pokračovaly dál. Po cestě jsme potkaly pěkné koníky, z nichž nejlepší byl Blonďák Emo. :)













Posvačily jsme na jednom z válečných bunkrů.














Nakonec jsme dorazily do Berouna, přešly jsme přes most

















a branou jsme vešly na pěkné berounské náměstí.













Výlet jsme zakončily obědem v místní restauraci a unavené se vrátily domů vlakem. :)

















Kamarádka to spočítala, ušly jsme cca 12,5 km. Trocha toho pohybu po zimním nicnedělání a vánočních svátcích neuškodí. Tak neseďte doma a běžte taky na výlet! :)

S ♥ Dinusska

Jede jede mašinka

Přítel byl loni moc hodný, a tak dostal k Vánocům mimo jiné i vstupenku do Království železnic. :) Máte rádi mašinky? Tak neváhejte a navštivte tento ráj pro malé i velké!
Království železnic je projekt, který vznikl v roce 2009 na pražském Smíchově. Na rozsáhlé ploše můžete pozorovat vláčky projíždějící přes modely různých měst či krajin, některé z nich jsou vymyšlené, jiné představují kopie krajů České republiky se svými nejvýznamnějšími dominantami. Cílem projektu je vytvořit zmenšenou kopii železniční infrastruktury celé České republiky a stát se tak největší modelovou železnicí nejen u nás, ale i ve střední a východní Evropě.
Tato železnice je zajímavá nejen svou rozlohou. Pozornost a obdiv přitahuje i velmi detailní propracování všech prvků. V expozici se také střídá den a noc a tak máte možnost vidět, jak se pomalu rozsvěcují lampy na ulicích a v oknech domů. A pokud budete mít trpělivost, tak můžete spatřit i to pověstné "světlo na konci tunelu". :)
Nudíte se o víkendu nebo přes týden doma? Tak vemte děti, sourozence, partnera, rodiče, prarodiče nebo kamarády a vyražte do Království železnic. Určitě to stojí za to! :)

Pesimista vidí v tunelu tmu.
Optimista vidí na konci tunelu světlo.
Realista vidí světla vlaku.
A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.

To byla taková menší kulturní vložka, a teď hurá na Smíchov! :)

Více fotek zde

S ♥ Dinusska